گذری بر روستای «میگون» در اطراف تهران

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ در اطراف تهران هم می‌توان چند ساعتی را در آب و هوای معتدل و خوش گذراند و کمی از هیاهو‌ها و شلوغی پایتخت دور شد و احساس طراوت و سرزندگی را باز تجربه کرد. شهر میگون که برخی به غلط آن را روستای میگون می‌نامند، یکی از جاذبه‌های […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ در اطراف تهران هم می‌توان چند ساعتی را در آب و هوای معتدل و خوش گذراند و کمی از هیاهو‌ها و شلوغی پایتخت دور شد و احساس طراوت و سرزندگی را باز تجربه کرد.
شهر میگون که برخی به غلط آن را روستای میگون می‌نامند، یکی از جاذبه‌های دیدنی اطراف تهران است که طبیعتی بهشتی دارد و دارای آب‌وهوایی خوش و مطبوع است.

رودبار قصران؛ یکی از شهر‌های شمیرانات تهران است و اوشان، فشم و میگون در کنار هم رودبار قصران را می‌سازند. تهرانی‌ها میگون را با نام اوشون فشم هم می‌شناسند. اگر از تهران به سمت میگون حرکت کنید، باید ابتدا از اوشان و فشم عبور کرده تا به میگون برسید.
این شهر در فاصله ۵۳ کیلومتری تهران و در میان رشته‌کوه البرز واقع شده است. میگون که در یک منطقه کوهپایه‌ای و سردسیر واقع شده، در بهار و تابستان هوایی معتدل دارد و در زمستان و پائیز هوای آن برفی و سرد است. اهالی این شهر خود را شمالی می‌دانند و در قدیم به زبان تاتی سخن می‌گفتند. شغل بیشتر اهالی این شهر دامداری و باغبانی است.

شهر میگون با داشتن طبیعت وآب‌وهوای خوب، یکی از بهترین مکان‌ها برای تعطیلات آخر هفته است. این شهر با داشتن غذاخوری‌های بسیار، هم یک مکان جذاب برای شکم‌گردی است و هم با طبیعت بکر و فوق‌العاده‌اش یکی از بهترین گزینه‌ها برای طبیعت‌گردی است.
گفتنی است میگون به معنای سرخ رنگ است؛ چرا که این منطقه دارای رنگ خاک رسی است. با افزایش جمعیت، شهر میگون به دو ناحیه شهری، شامل میگون و میگون نو تقسیم شد. سمت راست جاده فشم به تهران را میگون نو می‌نامند، جایی که خانه‌ها و ویلا‌های لوکس خودنمایی می‌کنند و از بافت سنتی خبری نیست.  همچنین می‌توان گفت گشت‌زدن در میان این روستای سرسبز و زیبا می‌تواند ساعت‌ها زمان ببرد. بافت شهری آن شامل خانه‌باغ‌های قدیمی و خانه‌ها و ویلا‌های لوکس و مدرنی است که به تازگی به این شهر اضافه شده‌اند. از آنجایی که میگون زمستان‌های پربرفی دارد، برای کسانی که به یخ‌نوردی و برف‌بازی علاقه دارند مکان بسیار مناسبی است.   
همان‌طور که گفته شد میگون از آن شهر‌های خوش آب‌وهوای پایتخت است که برای گردشگری یک روزه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.  البته مسجد جامع میگون، حسینیه و حتی حمام تاریخی این شهر از مکان‌هایی هستند که در اثر ساخت‌وساز از بین رفته‌اند با این حساب چیزی از ارزش‌های این شهر کم نشده و آب و هوای تعریفی‌ایی دارد.
انتهای پیام/خ