روستای برگ جهان؛ روستای بهشتی در تهران

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ در اطراف تهران روستایی زیبا وجود دارد که مانند نگینی سبز روی انگشتر خودنمایی می‎کند و نظر بسیاری از گردشگران و مسافرانی را به خود جذب می‌کند. این روستای مساحتی برابر با ۳۰ هکتار دارد همین که موقعیت این روستا کوهستانی است و آب‌وهوای معتدلی دارد باعث شده […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ در اطراف تهران روستایی زیبا وجود دارد که مانند نگینی سبز روی انگشتر خودنمایی می‎کند و نظر بسیاری از گردشگران و مسافرانی را به خود جذب می‌کند.
این روستای مساحتی برابر با ۳۰ هکتار دارد همین که موقعیت این روستا کوهستانی است و آب‌وهوای معتدلی دارد باعث شده باغ‌های میوه، مزارع و دشت‌های آباد، آبشار و رودخانه‌ای پرآب داشته باشد به‌طوری که باید گفت باعث شده است طبیعتی زنده در روستای کم‌نظیری به نام برگ جهان که طرف‌داران بسیاری بین طبیعت‌گردان دارد، به وجود بیاید.

گفتنی است جمعیت ساکنین روستای برگ جهان حدوداً هزار نفر تخمین زده شده است.
به دلیل وجود رودخانه پرآب در روستای برگ جهان و زمین‌ها و مراتع پر علف، شغل بیشتر روستاییان کشاورزی، باغداری و پرورش دام است و برخی دیگر از اهالی روستا هم به فعالیت‌های خدماتی و تهیه صنایع‌دستی مانند نمدمالی، گلیم‌بافی، جاجیم و چادرشب‌بافی و جوال‌دوزی مشغول هستند. در حال حاضر باغداری و صنایع‌دستی بیشترین رونق را در این روستا ایجاد کرده‌اند و درآمد چشمگیری برای روستاییان دارد.
اهالی این روستا به زبان فارسی و گویشی که خاص روستای برگ جهان است صحبت می‌کنند و به حفظ سنت‌هایشان علاقه بسیاری دارند، به‌طوری که هنوز هم‌ بازی‌های هفت‌سنگ و الک‌دولک در بین جوانان و کودکان روستا طرف‌داران بسیاری دارد و این در حالی است که امروزه گرایش و علاقه بسیاری از کودکان به فنّاوری و بازی‌های مجازی است همچنین مراسم‌های عزاداری بسیار زیبایی با هنرنمایی تعزیه‌خوان‌ها برگزار می‌شود.

این روستا نسبت به سایر روستا‌ها و جا‌های دیدنی که در لواسان وجود دارد از ارتفاع بیشتری از سطح دریا برخوردار است و از مناطق کوهستانی ایران به شمار می‌رود. به همین علت در فصل زمستان و پاییز در این روستا شاهد برف و کولاک و یخ‌بندان‌های شدیدی هستیم. از اواخر ماه‌های آبان و آذر هوا به‌شدت رو به سردی می‌رود. 
روستای زیبای برگ جهان از جا‌های دیدنی اطراف تهران به شمار می‌آید که تقریباً یک ساعت با شهر تهران فاصله دارد. روستای برگ جهان از قدیمی‌ترین روستا‌های شهر لواسان در استان تهران است که در فاصله ۱۱ کیلومتری روستای افجه واقع شده است و قدمت و زمان ساخت آن مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. درختان بزرگ و قدیمی این روستا، سکه‌ها و قطعه‌هایی ناقص از ظرف‌های سفالی مربوط به عصر آهن که از این روستا طی تحقیقاتی کشف شده است، مهر تأییدی است که بر قدمت زیاد این روستا حکایت دارد.
همچنین رودبار، شاهان، سرده و پاده اسامی محلات اصلی و قدیمی این روستا هستند که به‌جز مسجدی در سرده که سبک معماری دوره پهلوی خود را حفظ کرده است، بقیه محلات ازنظر شکل ظاهری سازه‌ها تقریباً نو است.
تاریخچه نام روستای برگ جهان
در مورد نام این روستا ذکر شده است که یکی از پادشاهان ایرانی که برای شکار و تفریح به ارتفاعات کوهستانی و روستایی در شهر تهران رفته بود متوجه شد که شکل ظاهری به همراه سرسبزی این روستا مانند برگ است و نام آن را «برگ جهان» می‌گذارد. 
گروه دوم هم روایت می‌کنند «برگ جهان» در اصل «بلگجان» یعنی «جایی پر از برگ» بوده است که از دوکلمه «بلگ» به معنی برگ و «جان» که پسوند مکان است ساخته شده است.
نظریه دوم هم باتوجه‌به طبیعت بکر و سرسبزی که این روستا دارد خیلی دور از انتظار نیست.
انتهای پیام/خ