باغ فردوس تهران

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»، باغ فردوس مجموعه‌ای تاریخی است که در منطقه تجریش در شمیران در شمال تهران واقع شده است. قدمت این مجموعه به دوران سلطنت قاجاریه باز می‌گردد و شامل عمارتی است که از سال ۱۳۸۸ موزه سینمای ایران را در خود جای داده است. این باغ تاریخی غنی دارد و […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»، باغ فردوس مجموعه‌ای تاریخی است که در منطقه تجریش در شمیران در شمال تهران واقع شده است. قدمت این مجموعه به دوران سلطنت قاجاریه باز می‌گردد و شامل عمارتی است که از سال ۱۳۸۸ موزه سینمای ایران را در خود جای داده است. این باغ تاریخی غنی دارد و اصطلاح «فردوس» از باغ‌های وسیع امپراتوری هخامنشی گرفته شده است. واژه‌های «فردوس» و «پردیس» در فارسی جدید از مشتقات همین واژه هستند که به‌عنوان «پارادایس» وارد انگلیسی شده‌اند.

پیدایش این مجموعه به دوران سلطنت محمدشاه (۱۲۱۳–۱۲۲۷) قاجاریه برمی‌گردد که دستور ساخت عمارتی به نام محمدیه در تجریش را صادر کرد. این بنای ناتمام بعد‌ها پس از مرگ محمدشاه در شهریور ۱۲۲۷ از کار افتاد. حسینعلی خان، از درباریان نزدیک به محمدشاه، ساخت عمارت دو طبقه به سبک قاجار را در همین منطقه پیگیری کرد. در زمان ناصرالدین شاه، مالکیت محوطه به دستعلی خان واگذار شد و وی این مجموعه را مرمت و به فردوس تغییر نام داد. مجموعه چندین بار تغییر کرد و عمارت قدیمی در نهایت ویران شد.
بنای باقیمانده توسط محمدولی خان تنکابنی خریداری شد و او حوض‌ها و فواره‌های جدیدی را به مجموعه اضافه کرد و قناتی را که باغ را با آب شیرین تغذیه می‌کرد بازسازی کرد. این مجموعه طی سال‌ها به وزارتخانه‌های مختلف اجاره داده شد و در سال ۱۳۱۶ وزارت آموزش و پرورش مدرسه ابتدایی و راهنمایی شاپور را در این مجموعه مستقر کرد. باغ فردوس پس از انقلاب ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۸۱ مرکز آموزش فیلمسازی بود. از سال ۱۳۸۱، موزه سینما را در خود جای داده است.

باغ فردوس یک نقطه عطف فرهنگی و تاریخی در تهران است که نگاهی اجمالی به گذشته غنی این شهر دارد. معماری و طراحی باغ منعکس کننده سبک سلسله قاجار، با تلفیقی از تاثیرات ایرانی و اروپایی است. این مجموعه در فیلم‌های مختلفی به نمایش درآمده است که به پارک عمومی اشاره می‌کند که از آنجا عمارت اصلی دیده می‌شود.

بازدیدکنندگان باغ فردوس می‌توانند باغ‌های زیبا را کشف کنند، در مسیر‌ها قدم بزنند و معماری عمارت را تحسین کنند. این باغ همچنین یک مکان محبوب برای مردم محلی و گردشگران است و یک فرار آرام از شلوغی زندگی شهری را ارائه می‌دهد. تاریخ و اهمیت فرهنگی این باغ، آن را به مقصدی ضروری برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران تبدیل کرده است.
 
انتهای پیام/خ