حضور ۲ هزار تاجر در نمایشگاه اکسپوی تهران

به گزارش «سردبیر پرس»؛ ناصر کنعانی، امروز در نشست خبری در محل ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) اظهار کرد: روز ملی خلیج فارس را تبریک می‌گویم؛ خلیج فارس بخشی از هویت انکارناپذیر و تاریخی ما است؛ ایران همواره منادی تحکیم دوستی‌ها میان برادران منطقه و حوزه خلیج فارس بوده است. وی […]

به گزارش «سردبیر پرس»؛ ناصر کنعانی، امروز در نشست خبری در محل ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) اظهار کرد: روز ملی خلیج فارس را تبریک می‌گویم؛ خلیج فارس بخشی از هویت انکارناپذیر و تاریخی ما است؛ ایران همواره منادی تحکیم دوستی‌ها میان برادران منطقه و حوزه خلیج فارس بوده است.
وی افزود: دولت‌های منطقه این توانمندی را دارند که با همکاری مشترک، گام‌های لازم برای توسعه پایدار و شکوفایی در منطقه را بردارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری نمایشگاه اکسپو، گفت: برگزاری این نمایشگاه با مشارکت گسترده تجار و بازرگانان کشور‌های مختلف، نشان‌دهنده آن است که ایران در کنار عزم و اراده جدی برای توسعه سیاسی و ایفای نقش مؤثر و هم‌افزا برای تحکیم ثبات و امنیت در منطقه، به توسعه اقتصادی مبتنی بر منافع مشترک با همه دولت‌ها هم اهتمام ویژه دارد.
کنعانی ادامه داد: ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران با همکاری نزدیک وزارت امور خارجه، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت از هفت ماه پیش کلید خورد. مقامات عالی ۲۴ کشور در سطوح مختلف و ۲ هزار تاجر منتخب و برگزیده، در این نمایشگاه حضور یافتند؛ همچنین نمایندگان تجاری بیش از ۱۰۰ کشور در این نمایشگاه حضور دارند.
وی تصریح کرد: این نمایشگاه از هفت گروه تجاری، شیلات، گردشگری، دارو، تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان، فنی و.. تشکیل شده است.
کنعانی با اشاره به دستاورد‌های نمایشگاه اکسپو، گفت: شاهد برگزاری نشست‌های دوجانبه بسیار خوب میان تجار شرکت‌کننده و تولیدکنندگان ایرانی بوده‌ایم؛ این نمایشگاه تا ۱۲ اردیبهشت دایر خواهد بود. این نمایشگاه می‌تواند در میزان همکاری‌های ایران با کشور‌های مختلف، جهش جدید ایجاد کند؛ ابعاد تجاری و اقتصادی این نمایشگاه، در کنار ابعاد سیاسی آن حائز اهمیت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: برگزاری این نمایشگاه در شرایط جاری منطقه‌ای، نتیجه‌ای درخشان و مطلوب و هم‌افزایی مکمل میان دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی است.
کنعانی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به سرکوب دانشجو‌های معترض آمریکایی به نسل‌کُشی در غزه اظهار کرد: آنچه در دانشگاه‌های آمریکا طی روز‌های اخیر شاهدش هستیم، نشان‌دهنده بیداری جامعه جهانی و افکار عمومی جهان نسبت به مسئله فلسطین و نسل‌کُشی توسط رژیم اسراییل با همراهی آمریکا است.
وی در این باره افزود: آزاداندیشان جهان، بیش از این، تداوم جنایات در غزه را تحمل نخواهند کرد و صدای بلند آن‌ها، خاموش‌شدنی نیست و نمی‌توان با اقدامات پلیسی، صدای معترضان را خاموش کرد.
کنعانی ادامه داد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، برخورد خشن و نظامی حکومت آمریکا با فضای دانشگاهی را به هیچ‌وجه نمی‌پذیرد و این برخورد را مردود می‌داند؛ لذا ضرورت دارد جامعه جهانی به این مهم توجه کند.
وی گفت: برخورد همراه با خشونت با مطالبات دانشجویی، صحیح نیست و رفتار‌های خشونت‌آمیز باید به سرعت متوقف شوند؛ طبیعتاً صدای دانشجویان با سیاست‌های خشن موجب خاموشی مطالبات بر حق جهانیان نخواهد شد و لازم است دنیا به‌ویژه کشور‌های همراه رژیم منفور اسراییل، به این صدا‌ها توجه کنند.
کنعانی با اشاره به حضور هیات اقتصادی ریاض در نمایشگاه اکسپو، گفت: خوشبختانه روابط دو جانبه ایران و عربستان در مسیر طبیعی خود پیش می‌رود و شاهد تداوم گفتگو‌ها میان دو کشور در دو سطح سیاسی و اقتصادی هستیم.
وی تصریح کرد: حضور هیات اقتصادی عربستان در نمایشگاه اکسپو، نشانه نگاه همسوی دولت عربستان با ایران است؛ موضوعات اقتصادی را از ابتدای گفتگو‌های دو کشور برای از سرگیری روابط، داشتیم؛ همچنین همزمان هیات دولتی ایران نیز در دو سطح و به دو منظور در ریاض به سر می‌برند؛ این هیات به سرپرستی آقای خاندوزی وزیر اقتصاد، در ریاض حضور دارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر صفری به ریاض، گفت: هیات شرکت‌کننده در سطح معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در ریاض، فرصت مغتنمی است تا ایران در سطح مناسب با حضور در این اجلاس (اجلاس داووس) به گفتگو‌های سیاسی و همکاری‌های مشترک میان دو کشور استفاده کند. افق پیش روی دوکشور ایران و عربستان را روشن می‌دانیم.
وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به سفر «احمدیان» دبیر شورای عالی امنیت ملی به روسیه جهت شرکت در اجلاس سن‌پترزبورگ گفت: ایران همواره از فرصت حضور در این اجلاس‌ها به‌ویژه در حوزه امنیتی استفاده کرده است. حضور آقای احمدیان در این نشست، در همین چهارچوب صورت گرفته است.
کنعانی گفت: موضوعات مختلفی از جمله وضعیت فلسطین مطرح است؛ همچنین هیات ایرانی در حوزه مربوط به امنیت بین‌المللی و سایبری در این نشست شرکت کرده است. پنج پیشنهاد از سوی ایران در این نشست مطرح شده که نشان‌دهنده ابتکار عمل ایران است.
وی با اشاره به گفتگو‌های هسته‌ای گفت: گفتگو‌ها و تماس‌ها و تبادل پیام‌های دیپلماتیک، در روش‌های مقتضی ادامه دارد.
سپاه نبود، داعش به پشت در‌های پارلمان اروپا می‌رسید 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اقدام پارلمان اروپا در تروریستی‌خواندن نام سپاه پاسداران افزود: موضع روشنی در این‌باره داریم. سپاه پاسداران مهم‌ترین نقش را در تامین امنیت ملی و مقابله با تهدیدات خارجی داشته و دارد. نقش سپاه پاسداران در مقابله با گروه‌های تکفیری و تروریسم بین‌المللی، نقش منحصر به فرد و تعیین‌کننده است.
کنعانی تصریح کرد: اعضای پارلمان اروپا توجه کنند که اگر سپاه نبود، داعش پشت در‌های پارلمان اروپا قرار داشت؛ سپاه نیروی رسمی و نظامی ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به حادثه تروریستی در روسیه گفت: هرگونه اقدام و عملیات تروریستی علیه شهروندان و اماکن دولتی در روسیه و در هر کشور دیگری، محکوم است؛ در ارتباط با مبارزه با تروریسم، در کنار کشور‌های دوست از جمله روسیه قرار داریم. 
وی با اشاره به سفر هیات تجاری و اقتصادی کره شمالی به ایران، افزود: در نمایشگاه اکسپو، ۲۴ کشور در سطح هیات‌های دولتی و ۲ هزار تاجر حضور دارند؛ حضور هیات کره شمالی در ایران هم در همین چهارچوب است؛ سابقه روابط دیپلماتیک ایران و کره شمالی بیش از ۵ دهه است؛ روابط ایران با کره شمالی در چهارچوب رویکرد دیپلماتیک در قبال سایر کشور‌ها است؛ هیات کره شمالی به دعوت وزیر صمت به ایران آمده و اکنون در تهران حضور دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بعضی نشریات و روزنامه‌های دارای سابقه حمایت از رژیم صهیونیستی مایل به دامن‌زدن به اخبار برای ابراز ارادت به این رژیم هستند، گفت: ما دیدگاه خود درباره فلسطین را دچار خودسانسوری نمی‌کنیم، زیرا مواضع ما اصولی و روشن است؛ انتشار نامه یاد شده در رسانه‌ها اهداف خاصی داشته است.
وی در مورد توافق امنیتی و دفاعی انجام‌شده میان ایران و پاکستان هم گفت: اجرای خط لوله گاز صادراتی ایران به پاکستان در چهارچوب موافقت‌نامه دو کشور جزء موضوعات مهم اقتصادی دو کشور است که در سفر اخیر رئیس‌ جمهور مورد اهتمام بوده است؛ در چهارچوب توافق دوجانبه انتظار داریم این پروژه مهم و راهبردی به نتیجه برسد.
از ابتدای سال جاری، رهاسازی آب از سد «کمال‌خان» آغاز شده است 
کنعانی در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند گفت: در اجرای معاهده ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان مطالبه حق‌آبه تعیین شده ایران و ملت ایران را از طرف افغانستان را داشتیم و یکی از موضوعات مهم گفتگو‌های ما بود؛ از ابتدای سال جاری هم بحث رهاسازی آب از سد «کمال‌خان» آغاز شده است. 
وی افزود: با اعلام طرف افغانستانی بر پای‌بندی بر معاهده، در حال حاضر شاهد جریان آب به سمت مرز‌های ایران هستیم. براساس اطلاعات، از زمان رهاسازی این آب تا روز‌های اخیر حدود ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب وارد خاک ایران شده است. رهاسازی آب از سد شروع شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در طول سال گذشته، هیات حاکمه افغانستان در ارتباط با سد «کمال‌خان»، اقدام به برخی اقدامات مرمتی کردند؛ طبیعی است ایران انتظار دارد طرف افغانستانی به معاهده عمل کند.
کنعانی با اشاره به برگزاری نشست آتش‌بس در عربستان با حضور آمریکا افزود: آتش‌بس و توقف فوری عملیات نظامی رژیم غاصب علیه نوار غزه، فوری‌ترین نیازی است که فلسطین دارد؛ موضوع آزادی و تبادل اسرا هم یکی از موضوعات مهم انسانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود: آمریکا در عمل نشان داده که طرف صالحی در مسئله توافق و آتش‌بس نیست چراکه اگر آمریکا می‌خواست آتش‌بس ایجاد کند، می‌توانست با قطع فوری کمک‌های تسلیحاتی به رژیم اسرائیل، در کوتاه‌ترین زمان این کار را انجام بدهد. ملت فلسطین دولت آمریکا را طرف صلاحیت‌دار در مسئله فلسطین نمی‌داند؛ تنها طرف سالم و حقیقی که می‌تواند در مورد سرنوشت فلسطین تصمیم بگیرد، ملت فلسطین است.
کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به ارتقای فهم جهانی از جنایات رژیم صهیونیستی و دو شعار صلح و همبستگی المپیک، آیا شرکت این رژیم در المپیک دهن‌کجی به ملت نیست و آیا ایران برنامه‌ای برای جلوگیری از حضور رژیم اسرائیل در المپیک دارد و اینکه اساساً نظر شما درباره سکوت و دست روی دست‌گذاشتن دولت‌های منطقه یا جهان در برابر حضور رژیم اسرائیل در المپیک چیست، گفت: المپیک یک رویداد بزرگ بین‌المللی در چهارچوب پیوند صلح و دوستی میان ملت‌های صلح‌طلب دنیا است؛ طبیعتاً مراجع ذی‌ربط باید تصمیم‌گیری کنند که رژیمی که صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره انداخته، صلاحیت در رویداد یاد شده را دارد یا خیر.
وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به روابط ایران و روسیه پس از عمیات «وعده صادق» گفت: روابط دو کشور، روابط بسیار خوب و در مسیر پیشرفت است. ما شاهد جهش کاملاً چشم‌گیر در حجم مناسبات تجاری و همکاری‌های اقتصادی دوکشور بودیم. برای افزایش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی دو کشور، گام‌های جدیدی برداشته شده است.
کنعانی گفت: دو کشور مواضع مشترکی در ارتباط با مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی و یکجانبه‌گرایی آمریکا و مبارزه با تروریسم دارند. مباحث مربوط به ترانزیت و حمل و نقل هم یکی از موضوعات اولویت‌دار دو کشور است که با تکمیل توافق‌های حاصله، شاهد جهشی بزرگ در کریدور ترانزیتی شمال به جنوب و افزایش مبادلات منطقه‌ای خواهیم بود. 
مطالبات امنیتی ما از دولت عراق واضح است 
کنعانی در مورد دیدار «احمدیان» و «الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و توافق امنیتی دو کشور گفت: این‌توافق، مبنای مشترک همکاری دو کشور برای تامین امینت مرز‌های دو کشور بوده است و همچنین تامین دیدگاه‌های ایران در ارتباط با صدور ناامنی به جغرافیای داخل کشور است.
وی تصریح کرد: مطالبات ما از دولت عراق واضح است؛ بخشی از توافق انجام شده و بخشی دیگر هم در حال پیگیری است. امیدواریم به نتایج مطلوب برسیم.
کنعانی همچنین با اشاره به طرح جدید رژیم صهیونیستی با عنوان «بازگشت آرامش پایدار به غزه» گفت: درباره مسئله فلسطین، رژیم صهیونیستی عامل و کانون بحران است؛ ثبات و امنیت در منطقه فقط با زدودن اشغالگری در فلسطین رخ می‌دهد؛ ما رژیم صهیونیستی را طرف هیچ توافقی برای صلح در منطقه نمی‌دانیم؛ هفت‌ماه نسل‌کُشی و کوچاندن مردم غزه نشان‌دهنده تلاش رژیم صهیونیستی برای سیطره بر غزه است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته برای کمک‌رسانی به غزه اظهار کرد: کشور‌های اروپایی و آمریکا تلاش می‌کنند افکار عمومی را از موضوع فلسطین منحرف کنند، اما این موضوع، اکنون در کانون افکار عمومی جهان قرار گرفته و افکار عمومی، خواستار پایان‌یافتن نسل‌کُشی در غزه است.
کنعانی تصریح کرد: نَه به نسل‌کُشی، فریاد و شعار بلندی است که در سراسر کشور‌های اروپایی و آمریکایی و دانشگاه‌های آن‌ها شنیده می‌شود؛ حمایت از رژیم صهیونیستی در افکار عمومی پذیرفته نیست و جنایت در غزه و فلسطین محکوم است. اشغالگری در فلسطین کانون ایجاد بحران در منطقه و فراتر از منطقه است.
وی تاکید کرد: اگر آمریکا و انگلیس از رژیم صهیونیستی حمایت نمی‌کردند، نسل‌کُشی در غزه رخ نمی‌داد؛ ایجاد اسکله و مانور‌های تبلیغاتی، اقدامات نمادین بوده و اصلاح‌کننده رویکرد نادرست آن‌ها نخواهد بود؛ آن‌ها باید صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی را متوقف کنند و برای توقف جنگ، اقدام جدی انجام داده و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه را تسهیل کنند.
 
انتهای پیام/
منبع: مهر