ساخت خوابگاه متاهلی در دانشگاه شاهد

به گزارش خبرنگار «سردبیر پرس»، احمد چلداوی در نشست خبری گفت: دانشگاه شاهد از سال ۱۳۶۹ با فرمان حضرت امام (ره) تاسیس شد که شامل ۱۰ دانشکده در حوزه‌های علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم پایه است که ۳۸ رشته کارشناسی، ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد و ۴۰ رشته دکترا و دستیاری تخصصی و ۲ رشته […]

به گزارش خبرنگار «سردبیر پرس»، احمد چلداوی در نشست خبری گفت: دانشگاه شاهد از سال ۱۳۶۹ با فرمان حضرت امام (ره) تاسیس شد که شامل ۱۰ دانشکده در حوزه‌های علوم پزشکی، علوم انسانی و علوم پایه است که ۳۸ رشته کارشناسی، ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد و ۴۰ رشته دکترا و دستیاری تخصصی و ۲ رشته دکترای عمومی دارد. یک دانشکده داروسازی نیز در حال تاسیس است.
وی ادامه داد: دانشگاه شاهد ۶ هزار دانشجو دارد که در سطوح مختلف تحصیلی مشغول تحصیل هستند؛ که در دو سال اخیر در حوزه آموزش و پژوهش چند کار عمده صورت گرفته است. در حوزه پژوهش بودجه پژوهشی را ۱۰ برابر کردیم.
رئیس دانشگاه شاهد اضافه کرد: تقریباً قرارداد‌های ارتباط با صنعت ما ۱۷ برابر و مبلغ آن هم ۱۴ برابر شد؛ همچنین هزار مترمربع مرکز نوآوری راه‌اندازی و مرکز رشد دانشگاه هم راه‌اندازی شده است.
وی درباره برنامه‌های فرهنگی اظهار کرد: دوره‌های هم‌اندیشی اساتید، اردو‌های راهیان‌نور و مشهد را داشتیم و در دو شاخص مهم فرهنگی رتبه اول کسب شده است. پذیرش دانشجو در این دانشگاه به صورت غیرمتمرکز است و ۴ برابر ظرفیت دانشجو معرفی می‌شود که با برگزاری مصاحبه دانشجویان پذیرش می‌شوند.
چلداوی با بیان اینکه ولایتمداری در انتخاب دانشجویان شاهد اولویت است، افزود: دانشجویان دختری که در انتخاب شخصی، پوشش برتر یعنی چادر را دارند، در دانشگاه شاهد پذیرفته می‌شوند. جمعیت دانشجویی دانشگاه شاهد شامل ۵۰ درصد دختر و ۵۰ درصد پسر است. مردم ما حق دارند دانشگاهی داشته باشند که به میزان علم، ارزش‌ها نیز در شاخصه بالاتری قرار داشته باشد. دانشگاه شاهد مأوای خانواده‌هایی است که تربیت و روح فرزندانشان برایشان مهم است؛ همان طور که علم‌آموزی برایشان مهم است.
وی ادامه داد: جبهه مقاومت الان به دانشگاه شاهد چشم امید بسته است و تعداد سهمیه بورس را بین کشور‌ها تقسیم کرده‌ایم. تربیت دانشجو‌ها برای ما در اولویت است و در سال ۱۴۰۱ دانشگاه شاهد هیچ تجمع و شعاری که ضدنظام باشد، نداشته است.
رئیس دانشگاه شاهد با بیان اینکه ۳۴۴ عضو هیات علمی در دانشگاه شاهد داریم، یادآور شد: سرانه مقالات بین‌المللی ۱/۵ به ازای هر استاد است. همچنین ما خوابگاه متاهلی نداشتیم و در اولین اقدام یک خوابگاه ۳۳ واحدی در مرحله تدوین نقشه است که در محوطه دانشگاه احداث خواهد شد.
وی همچنین اظهار کرد: دانشگاه شاهد سیاست‌زده نیست؛ اما منفعل سیاسی هم نیست در حوادث ۱۴۰۱ تعداد زیادی گردهمایی دانشجویی داشتیم و مناظره‌های سیاسی برگزار کردیم و در دو سال اخیر ۸۹۹ عنوان برنامه تشکل‌ها برگزار کردند.
چلداوی با اشاره به وضعیت ناراحت‌کننده معیشت اساتید، گفت: رفاه و معیشت اساتید در حال حاضر باید توسط وزارت علوم پیگیری شود چراکه وضعیت حقوق یک استادیار با سی سال درس خواندن یک و نیم برابر مینیمم حقوق است.
وی درپاسخ به خبرنگار سردبیر پرس درباره برنامه دانشگاه شاهد برای رفاه و معیشت اساتید گفت: مسائل رفاهی چند ضلع دارد که تمام از عهده دانشگاه بر نمی‌آید، واقعیت مهلک هست و متاسفانه برن است که بسیاری از اساتید و دانشجویان نخبه در حال مهاجرت هستند و مسائل متفاوتی وجود دارد که در حال حاضر مهمترین مسئله معیشت و مسائل رفاهی می‌باشد.

امیرحسین شاهقلی، یگانه درباری؛ باشگاه خبرنگاران سردبیر پرس
انتهای پیام/