حسن‌آباد؛ قدیمی‌ترین میدان پایتخت

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ میدان حسن آباد با معماری خاص و منحصربه‌فرد یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های پایتخت می‌باشد، این میدان نشان از تاریخ شهر تهران است. علاوه بر این‌ها، دسترسی راحت به میدان حسن‌آباد و جلوه‌گری شبانه آن بسیار چشم‌گیر است. میدان حسن آباد کجاست؟ساده‌ترین راه برای دسترسی به میدان حسن‌آباد استفاده […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ میدان حسن آباد با معماری خاص و منحصربه‌فرد یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های پایتخت می‌باشد، این میدان نشان از تاریخ شهر تهران است. علاوه بر این‌ها، دسترسی راحت به میدان حسن‌آباد و جلوه‌گری شبانه آن بسیار چشم‌گیر است.

میدان حسن آباد کجاست؟ساده‌ترین راه برای دسترسی به میدان حسن‌آباد استفاده از مترو می‌باشد متروی خط دو فرهنگسرا-صادقیه در ایستگاه حسن‌آباد توقف می‌کند اتوبوس‌های پایانه فیاض بخش-بلوار استاد معین، پایانه فیاض بخش- قصرالدشت و پایانه فیاض بخش-مالک اشتر در میدان حسن آباد ایستگاه دارند. 
جا‌های دیدنی اطراف میدان حسن‌آباد شامل موارد زیر می‌باشد؛موزه پست و مخابرات در باغ ملیموزه ابگینهموزه مقدم 

تاریخچه میدان حسن‌آبادسال‌ها قبل از آنکه آجر روی آجر گذاشته شود و بنا‌های دور میدان حسن‌آباد ساخته شوند در این منطقه باغ بزرگی وجود داشت. باغ، بخشی از ملک‌های میرزا یوسف آشتیانی بود که نام پسرش میرزا حسن بود و مدتی بعد، ملک پدر به نام او، یعنی حسن آباد نام گرفته شد، با فوت میرزا یوسف، باغ و ملک به جایی رسیدند که هر تکه‌شان فروخته شد، درختان بر زمین افتادند، خانه‌ها ساخته شده و قد کشیدند و در نهایت دو چهارراه از آن‌ها باقی ماند.
حسن آباد، شمال غرب تهران است. پهلوی اول که از راه می‌رسد چهارراه تبدیل می‌شود به میدانی به شعاع ۴۵ متر و مساحت ۶ هزارو ۵۰۰ متر.
سال ۱۳۰۹ ساخت بنا‌هایی که دور میدان وجود دارد با گنبدهایشان به پایان می‌رسد و به همین مناسبت میدان هشت گنبد نام‌گذاری می‌شود. هشت گنبد، مدتی ملک‌المتکلمین نام گرفته شد، پس از پیروزی انقلاب میدان سی و یک شهریور نامیده شد و در نهایت نام آن به همان حسن‌آباد برگشت.
منظره باشکوه میدان حسن‌آباد سال‌ها به همان شکل ماند، چهار ساختمان قرینه در چهار سوی میدان، با گنبد‌های هم‌اندازه که شب‌ها زیبایی خود را به رخ‌ می‌کشند وجود دارد بعدها در ابتدای دهه پنجاه در گوشه جنوب شرقی میدان، ساختمان بانک ملی ساخته می‌شود که قرینگی بنا‌های میدان را برای همیشه برهم می‌زند.
انتهای پیام/خ