امامزاده صالح، مقدس‌ترین مکان‌ مذهبی تهران

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ امامزاده صالح، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی تهران است که طرفداران زیادی دارد. این مکان با تاریخچه‌ای بلند و پر از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی می‌باشد، این امامزاده به نام حضرت صالح، اولین پسر امام موسی کاظم(ع) که از نسل پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) آمده است. این مکان شامل […]

به گزارش خبرنگار گروه مناطق «سردبیر پرس»؛ امامزاده صالح، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی تهران است که طرفداران زیادی دارد. این مکان با تاریخچه‌ای بلند و پر از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی می‌باشد، این امامزاده به نام حضرت صالح، اولین پسر امام موسی کاظم(ع) که از نسل پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) آمده است. این مکان شامل آداب‌ و رسوم مذهبی، مراسم‌های دینی و مذهبی و بازار‌های محلی است، هر سال مردم برای عبادت، و زیارت در این مکان مقدس دور هم جمع می‌شوند؛ این‌امامزاده در تهران به‌ عنوان یک مرکز مهم اعتقادی و تاریخی می‌باشد که با معماری زیبا و محیطی آرام و متبرک به جاذبه‌ای برای عموم جامعه تبدیل شده است.

امام زاده صالح کیست؟ حضرت صالح بن موسی الکاظم، فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) می‌باشد. به‌عنوان یکی از سادات اهل‌بیت پیامبر، در محفل‌های دینی شناخته می‌شود. پس از اعلام جانشین شدن امام رضا (ع) به حضرت صالح، مسیر سفر خود از کشور عراق به‌سوی کشور ایران را آغاز کرد و در روز‌های سفر، در نزدیکی محله شمیران و تجریش، این حضرت به شهادت رسید و پیکر ایشان در کنار درخت چناری بزرگ که در باغ جنت گلشن وجود دارد به خاک سپرده شد. از آن موقع تا به امروز ایرانیان این مکان مقدس را با احترام فراوان زیارت می‌کنند و حرم امامزاده صالح در ایام عزاداری محلی برای اجتماعات مذهبی مردم است.

داستان نذر نمک امامزاده صالحتاریخچه نذر نمک به زمانی برمی‌گردد که در محله تجریش برف سنگینی می‌بارید و مسیر‌ها بسته می‌شد و به دلیل یخ زدن زمین، مردم برای عبور از مسیر‌ها به مشکل می‌خوردند. در آن دوران زائران، نمک با خود به حرم حضرت صالح می‌آوردند تا با ریختن روی برف‌ها، آن‌ها را آب کنند و مسیر را برای زائرین دیگر باز کنند. این عمل به مرور زمان به یک رسم تبدیل شد و به‌عنوان یک مدل نذری در امامزاده صالح شناخته شد.از همان دوران، نمک به‌عنوان یکی از نذورات اصلی امامزاده صالح جاافتاده و حال بسیاری از مردم در امور مختلف زندگی برای براورده شدن حاجت خود نمک نذر را به حرم حضرت صالح می‌آورند. نمک در فرهنگ ایرانی به‌عنوان نمادی از برکت و قدرت و توانایی در سفره‌ها به حساب می‌اید.

آدرس امام زاده صالح امامزاده صالح در استان تهران در محله تجریش، خیابان امامزاده می‌باشد. این مکان با معماری زیبا و خاص و فضای معنوی که دارد هر ساله تعداد زیادی از پایتخت‌نشین‌ها و از زائرین خاص خود در خارج ایران را به خود جذب می‌کند.
 
انتهای پیام/خ