گذری بر پارک جنگلی «شیان»

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ پارک‌ جنگلی لویزان یا همان «شیان» از آن دسته پارک‌های تهران است که جزء بهترین‌هاست و در کنار قدمتی که دارد، یکی از بهترین گزینه‌های تفریحی در شرق تهران محسوب می‌شود.  پارک جنگلی لویزان در منطقه خوش آب وهوای لویزان در شمال شرق تهران واقع شده است و مساحت آن […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ پارک‌ جنگلی لویزان یا همان «شیان» از آن دسته پارک‌های تهران است که جزء بهترین‌هاست و در کنار قدمتی که دارد، یکی از بهترین گزینه‌های تفریحی در شرق تهران محسوب می‌شود. 

پارک جنگلی لویزان در منطقه خوش آب وهوای لویزان در شمال شرق تهران واقع شده است و مساحت آن به ۱۴۰۰ هکتار می‌رسد. این پارک دارای چندین درب ورودی است و از شمال به بزرگراه بابایی، از جنوب به شمس آباد، از شرق به بزرگراه باقری و از غرب ده لویزان منتهی می‌شود. در سال ۱۳۴۶ با هدف جلوگیری از افزایش بافت شهری این پارک مصنوعی افتتاح گردید، اما به مرور زمان به یکی از بهترین تفریحگاه‌های تهران تبدیل شد.

در پارک لویزان درختان و گونه‌های گیاهی متنوعی وجود دارد که زیبایی خاصی به آن بخشیده اند و موجب شده‌اند که این پارک به محلی دنج برای استراحت تبدیل شود. از مهم‌ترین درختان و گیاهان این پارک می‌توان به سرو، اقاقیا، چنار، بلوط، افرا، سرو و… اشاره نمود. این پارک به دلیل قرارگیری در ارتفاعات دارای جاده‌های پر پیچ و خم بسیاری است که وجود درختان سر به فلک کشیده در چنین فضایی نمایی خیره کننده به آن بخشید.

احداث لویزان برمی‌گردد به دوره‌ محمدرضاشاه در سال ۱۳۴۲ مسیری پیچ در پیچ دارد.‌از طرفی به دلیل ارتفاعی که دارد آب و هوای مطبوع‌تری را داراست و قطعاً وجود این‌همه درخت در پاک بودن هوا موثرند. 

لویزان با امکانات کامل که بهداشتی، تفریحی را شامل می‌شود یک گزینه‌ی عالی برای سپری کردن آخر هفته‌ها می‌باشد که با آلاچیق‌ها و منقل‌های مخصوصش میزبان میهمانان زیادی از سراسر شهر می‌شود. ‌جدای از نقاط دنج و با صفای این پارک جنگلی، وجود رستوران سنتی، هتل و کافه‌ بر جذابیت آن افزوده است.

باید گفت پارک جنگلی لویزان دارای بخش‌ها و امکانات مختلفی است که موجب شده این پارک به یکی از محبوب‌ترین پارک‌ها و اماکن تفریحی تهران تبدیل شود. 
 باغ پرندگان تهران
این باغ در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در بخش شرقی پارک لویزان ساخته شده و بزرگ‌ترین باغ پرندگان ایران و از بزرگ‌ترین باغ پرندگان خاورمیانه است.
 کبوتر خانه
کبوترخانه یکی دیگر از بخش‌های باغ پرندگان تهران است که مساحتی حدود ۱۴۰ متر مربع دارد و در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید. این کبوترخانه با ظرفیت دو هزار پرنده دومین کبوترخانه کشور است
 هتل شیان
هتل شیان در بالاترین قسمت پارک جنگلی لویزان قرار گرفته و دارای چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا و منحصر به فرد است.

آدرس: شمال‌شرق‌تهران، اتوبان‌ هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال
انتهای پیام/