ماجرای شهرک آمریکاییِ تهران

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ شهرک غرب، محله‌ای لوکس در شمال غربی شهر تهران است که در منطقه۲ قرار دارد. در گذشته شهرک غرب روستایی خوش آب و هوا و تاریخی بوده که جمعیت ساکن این منطقه در بلوار خوردین زندگی می‌کردند، روستای خوردین که محله‌های جنوبی روستای اوین و درکه بوده دارای جمعیت مسیحی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ شهرک غرب، محله‌ای لوکس در شمال غربی شهر تهران است که در منطقه۲ قرار دارد.

در گذشته شهرک غرب روستایی خوش آب و هوا و تاریخی بوده که جمعیت ساکن این منطقه در بلوار خوردین زندگی می‌کردند، روستای خوردین که محله‌های جنوبی روستای اوین و درکه بوده دارای جمعیت مسیحی بود که از قدیم در این محله زندگی می‌کردند.

این روستا با نام خوردین یا خُردین به معنای تپه و برجستگی زمین و یا به معنای دیگر، خور یا خورشید، در زمان قاجار ودوران ناصرالدین شاه جزو املاک مستوفی الممالک بود. مستوفی الممالک باغی مشهور داشت که امروزه آستان قدس رضوی در آن باغ مستقر است.‌

باغ اربابی و قنات خوردین از جمله میراث تاریخی محله شهرک غرب هستند.
مهندسان و معماران آمریکایی در سال ۱۳۴۰ دست به ساختن مجتمع‌مسکونی در غرب تهران شدند که طبق برج‌های مسکونی ایالات‌متحده‌آمریکا بود.

از آن به بعد این منطقه به نام شهرک‌غرب نام‌گذاری شد که یادآور غربی‌ها بود. در زمان محمدرضاشاه «شهرک‌غرب» که قدمت زیادی ندارد؛ محل سکونت صنعتگران و متخصصان خارجی گشت تا آنجا که شهرسازی و ساخت‌وساز آن با طهران قدیم متفاوت شد.

اکثر خارجی‌های این منطقه آمریکایی‌ها بودند که در مجتمع‌ها و یا خانه ویلایی‌های بزرگ اینجا زندگی می‎کردند و با نفوذی که داشتند بزرگترین و بهترین مراکز تفریحی و آموزشی را در اینجا ساختند.
 
شهرک‌غرب با ۷ فاز مسکونی صاحب خیابان‌های پهن و طویلی است که غیر از مجتمع‌های مسکونی، ویلا‌های بزرگ و زیبایی هم دارد. مجتمع میلاد نور، مجتمع تجاری گلستان، مجتمع تجاری مهستان، مجتمع تجاری لیدوما و مجتمع تجار ایران زمین در شهرک غرب جزو بهترین مراکز خرید تهران هستند.

اکنون این منطقه از تهران با بهترین مراکز خرید، بوستان‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز تفریحی یکی از نقاط پرطرفدار و جذاب گردشگری تهران به‌حساب می‌آید. 
انتهای پیام/خ