قورخانه؛ کتاب‌ فروشی دیواری در تهران

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ از پله‌های مترو توپ‌خانه که بالا بیایید چشمتان به قفسه‌ای از کتاب می‌افتد که در دل دیوار در خیابان خیام نشسته‌است.‌‎کتاب فروشی قورخانه میراث پدری است که در سال ۱۳۴۰ اینجا را راه‌اندازی شده است و حالا توسط پسرش (امیر اباذری) اداره می‌شود در این کتابخانه، کتاب ۱۰ تا ۲۰۰ هزارتومانی […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ از پله‌های مترو توپ‌خانه که بالا بیایید چشمتان به قفسه‌ای از کتاب می‌افتد که در دل دیوار در خیابان خیام نشسته‌است.‌‎کتاب فروشی قورخانه میراث پدری است که در سال ۱۳۴۰ اینجا را راه‌اندازی شده است و حالا توسط پسرش (امیر اباذری) اداره می‌شود در این کتابخانه، کتاب ۱۰ تا ۲۰۰ هزارتومانی پیدا می‌شود.

‌‎کتاب‌های کوچک و بزرگ در موضوعات مختلف اینجا در انتظار خریده شدن و خوانده شدن هستند و شما می‌توانید کتاب مورد نظر خود را سفارش دهید تا برایتان بیاورند.‌‎«اگر یکبار دیگر بخواهم شغلی انتخاب کنم هرگز کتاب‌ فروشی نخواهد بود!» این سخنان امیر اباذری، فروشنده کتاب و صاحب کتاب‌ فروشی دیواری قورخانه در پیاده‌راه خیابان خیام شمالی است. 

کتاب فروشی شغل پدرش بود البته مغازه کتاب‌ فروشی نداشت؛ سرمایه‌ای هم برای این کار در اختیارش نبود. در قدیم، کتاب‌ فروشی‌ها زیاد بودند و این شغل گردش مالی بدی نداشت، اما اکنون کترونیکی شدن و استقبال کم مردم همه مغازه‌های کتاب‌ فروشی در حال تغییر شغل هستند.‌‎کتاب بخوانیم و چرخه‌ کتابخوانی را دوباره به راه اندازیم.
تاریخچه کتاب فروشی قورخانه
قبل از انقلاب، اینجا ـ خیابان خیام شمالی  و محل فعلی مترو امام خمینی(ره) ـ  مرکز مهمات‌سازی و اسلحه‌سازی ارتش بود. «قورخانه» یعنی محل نگهداری اسلحه و مهمات. اما ماجرای انتخاب نام «قورخانه» برای کتابفروشی، برمی‌گردد به چهار سال پیش که اعضای شورای شهر تهران در قالب تور کتابگردی از این کتاب‌ فروشی بازدید کردند و با نصب یک تابلو، نام این کتاب فروشی شد «قورخانه».
‌‎آدرس: خیابان خیام، جنب ورودی ایستگاه مترو امام خمینی(ره)
انتهای پیام/‌