سینمای دفاع مقدس نیاز به حمایت مسئولان فرهنگی دارد

 به گزارش اختصاصی سردبیر پرس؛ سینمای دفاع مقدس قسمتی از فیلم‌های سینمای ایران را در بر می‌گیرد که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و با رخداد جنگ تحمیلی، از سال ۱۳۶۰ روی پرده آمد. «دفاع مقدس» موضوعی است که به جنگ ایران و عراق می پردازد و مجموعه فعالیت‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که […]

 به گزارش اختصاصی سردبیر پرس؛ سینمای دفاع مقدس قسمتی از فیلم‌های سینمای ایران را در بر می‌گیرد که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و با رخداد جنگ تحمیلی، از سال ۱۳۶۰ روی پرده آمد. «دفاع مقدس» موضوعی است که به جنگ ایران و عراق می پردازد و مجموعه فعالیت‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که در طول هشت سال جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد را به رخ تماشاگران می‌کشد.
سینمای دفاع مقدس نیاز به حمایت مسئولان دارد
پروانه معصومی بازیگر سریال یوسف پیامبر (ع) در گفتگو با سردبیر پرس با اشاره به اینکه سینمای دفاع مقدس نیاز به حمایت مسئولان دارد، گفت: همه ساله شاهد تولید فیلم‌های سینمایی زیادی در سطح کشورمان هستیم، اما ساخت فیلم با موضوع دفاع مقدس همیشه برای مخاطبان جذابیت خاصی داشته است چرا که برگرفته از بخشی از تاریخ کشورمان محسوب می‌شود، به همین دلیل داستان‌های زیادی با موضوع ایثار و شهادت داریم که به دلیل عدم حمایت مسئولان، تبدیل به فیلمنامه نشده است و می‌طلبد که مسئولان در این زمینه اقدامات موثرتری داشته باشند.
وی افزود: هر چقدر بتوانیم مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس را برای نسل امروزی تفهیم کنیم به همان اندازه توانسته ایم که کشورمان را در مقابله هجمه‌های فرهنگی دشمنان انقلاب اسلامی بیمه کنیم؛ یقینا جوانانی که نسبت به مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس آشناتر هستند، فریب حیله‌های دشمن را نخواهند خورد.
معصومی تاکید کرد: در طول دوران دفاع مقدس شهدای زیادی بودند که جانشان را تقدیم اسلام و خاک کشورمان کردند و بعد از پایان جنگ، این اردو‌های راهیان نور بود که باعث آشنایی نسل جوان امروزی با مفهوم دفاع مقدس شد و اگر می‌بینیم که بعد از پایان جنگ، برخی از جوانان به عنوان مدافع حرم راهی سوریه شدند تا در مقابل داعش بایستند، همه اش برگرفته از فرهنگ دفاع مقدس و شهداست. 
این بازیگر سینما و تلویزیون در پایان خاطر نشان کرد: مظلومیت شهدا را باید در فیلم‌های سینمایی مان نشان دهیم تا جوانان کشورمان بدانند که چه حماسه سازی‌هایی برای حراست از خاک کشورمان صورت گرفته است و این امنیت، به راحتی میسر نشده است. 
باید روش‌های مدرن برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس بیابیم
مجید مظفری بازیگر فیلم سینمایی جنگ نفت‌کش‌ها در گفتگو با سردبیر پرس با اشاره به اهمیت سینمای دفاع مقدس گفت: سینما، یکی از ابزار‌هایی است که می‌تواند مفاهیم دفاع مقدس را به نسل امروزی منتقل کند، چرا که مردم علاقه زیادی به تماشای فیلم دارند و اگر بتوانیم با جلوه‌های ویژه و به روز، عملیات‌های دفاع مقدس را به تصویر بکشیم، قطعا برای جوانان جذاب و دیدنی است. 
وی افزود: بنده در دوران دفاع مقدس در جبهه‌های حق علیه باطل حضور پیدا کردم و گاهی برای رزمندگان تئاتر بازی می‌کردیم تا روحیه بگیرند. به یاد دارم جوانان زیادی بودند که انگیزه زیادی برای جنگ با دشمن داشتند تا خاک کشورمان را از چنگ دشمن نجات دهند. واقعا به یاد آن روز‌ها که می‌افتم، دلتنگ می‌شوم، عزیزانی را داشتیم که برای خدا می‌جنگیدند و جهاد می‌کردند و اینک نام کوچه و خیابان هایمان به نامشان مزین شده است. 
مظفری تاکید کرد: هر چقدر بتوانیم فیلم و سریال‌های تلویزیونی با مفهوم دفاع مقدس بسازیم به همان اندازه می‌توانیم بر روی قشر جوان امروزی موثر واقع شویم چرا که جوانان هنر دوست هستند و محتوا‌هایی که از طریق هنر به آن‌ها انتقال داده می‌شود را می‌پسندند، به همین دلیل باید روش‌های مدرن برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس بیابیم. 
این بازیگر سینما و تلویزیون در پایان خاطر نشان کرد: اردو‌های راهیان نور یکی از سفر‌های معنوی محسوب می‌شود که باعث می‌شود نسل امروزی با نسل دیروزی آشناتر شود و به همین دلیل، حضور در سرزمین‌های نور می‌تواند برای نسل‌های امروزی اثرگذاری زیادی داشته باشد، چرا که از نزدیک حس می‌کنند که پا در سرزمینی گذاشته اند که به برکت خون شهدا آزادسازی شده است. 
دفاع مقدس در امتداد عاشوراست
مهدی فقیه بازیگر سریال تلویزیونی آتش و باد در گفتگو با سردبیر پرس با بیان اینکه دفاع مقدس، در امتداد عاشوراست گفت: شهدایی که در خط مقدم جبهه حضور پیدا کردند و در مقابل رژیم بعث عراق ایستادند، همگی یک الگو داشتند و آن الگو سالارشهیدان (ع) بود؛ این شهدا معتقد بودند که اگر در کربلا بودند، هرگز نمی‌گذاشتند که سالار شهیدان (ع) تنها باقی بماند و با اهدای جانشان در راه حفظ اسلام و خاک کشورمان، این موضوع را به اثبات رساندند. 
وی ادامه داد: بعد از پایان جنگ هم همچنان شاهد بودیم که جوانان بسیاری هستند که حاضرند جان خودشان را برای حفظ اسلام فدا کنند و بنده چند رفیق دوست داشتنی داشتم که در راه حفظ اسلام و تقابل با داعش، به سوریه اعزام شدند و به شهادت رسیدند، اما نگذاشتند که منطقه در آتش این جنایتکاران و گروهک‌های ترویستی بسوزد. 
فقیه تاکید کرد: فرهنگ دفاع مقدس باعث تقویت جبهه مقاومت در سطح منطقه شد و اگر می‌بینیم که استکبار جهانی توانایی حضور در منطقه را ندارد و نمی‌تواند توطئه هایشان را به راحتی پیاده سازی کند، به دلیل جبهه مقاومتی است که تشکیل شده است و همه این‌ها یک الگو دارند که مدلش، الگوی دفاع مقدسی است. 
این بازیگر سینما و تلویزیون در پایان خاطر نشان کرد: اگر شهدا نبودند یقینا ایران اسلامی هم نبود و به همین دلیل باید قدردان شهدا باشیم، علاوه بر آن باید قدردان خانواده‌های شهدا هم باشیم که از عزیزانشان گذاشتند تا ایران اسلامی امنیت داشته باشد.
 
انتهای پیام/