سرگذشت قدیمی‌ترین خانه باغِ لاله‌زار

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ خانه سریال پرخاطره «دایی‌جان‌ ناپلئون»، قدیمی‌ترین خانه باغِ لاله‌زار بوده است که سرگذشتی جالب دارد‌. ‌خانه‌ی معروف «اتحادیه» که ابتدا مالکش صدراعظم ناصرالدین‌شاه تا محمدعلی‌شاه قاجار بوده است؛ در سال ۱۲۹۵ توسط «رحیم‌ اتحادیه» خریداری و محل سکونت خود و خانواده‌اش گردید. رحیم اتحادیه با تفکیک آن به ۳۰ سهم، […]

به گزارش خبرنگار سردبیر پرس؛ خانه سریال پرخاطره «دایی‌جان‌ ناپلئون»، قدیمی‌ترین خانه باغِ لاله‌زار بوده است که سرگذشتی جالب دارد‌.

‌خانه‌ی معروف «اتحادیه» که ابتدا مالکش صدراعظم ناصرالدین‌شاه تا محمدعلی‌شاه قاجار بوده است؛ در سال ۱۲۹۵ توسط «رحیم‌ اتحادیه» خریداری و محل سکونت خود و خانواده‌اش گردید.
رحیم اتحادیه با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد. این خانه در دهه ۵۰ لوکیشن سریال معروف «دایی‌جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد. خانه دایی‌جان ناپلئون تنها قطعه بازمانده از باغ‌های لاله‌زار است.

اتحادیه که یکی از همسرانش نوه‌ی امیرکبیر بود، از افراد بانفوذ در دوره‌ی قاجار و پهلوی بوده است که طبیعتاً در عمارت محل سکونتش، نشست‌ها و رفت‌وآمد‌های سیاسی آن دوران شکل می‎گرفته است.

‌این خانه باغ که حدود ۹ هکتار مساحت دارد، تا سال‌های اخیر در دست خاندان اتحادیه بود و بعد از آن توسط زیباسازی شهرداری خریداری شد و به املاک دولتی انتقال یافت. خانه باغ اتحادیه ۸۷۱۰ متر مربع مساحت دارد و دارای اندرونی و بیرونی است و آجرکاری و گچ‌کاری دو هنر اصلی به کار رفته در معماری خانه اتحادیه هستند که نمونه‌های برجسته‌ای از معماری دوران میانی قاجار به شمار می‌روند.

خانه اتحادیه با داشتن ۱۵۰ سال قدمت، تنها بازمانده خیابان لاله‎زار قدیم محسوب می‎شود و بازسازی آن در چند سال اخیر به نحوی شایسته انجام شده‌است.
این اثر در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید اما به در خواست گروهی از مالکان خانه اتحادیه، دیوان در سال ۱۳۸۹ خورشیدی رای به خروج آن از فهرست آثار ملی داد.

آنچه وارثان اتحادیه خواستارند حفظ این خانه و خاطرات قدیمی و عجیب آن است؛ این مکان شاهد برگی از تاریخ، از دوره‌ی قاجار تا به‎حال بوده است که شاید روزی به واسطه‌ی نوادگان رحیم‌ اتحادیه که در این خانه به‌دنیا آمده و بزرگ شدند، خاطرات این خانه باغ به رشته‌ی تحریر در آورده شود.
‌آدرس: خیابان لاله‌زار، انتهای بن بست اتحادیه، پلاک ۱۲‌انتهای پیام/خ