حماسه‌سازان ورزشی کشورمان از ارزش‌ها و مفاهیم دفاع مقدس می‌گویند

به گزارش اختصاصی سردبیر پرس؛ جنگ تحمیلی به همه دنیا ثابت کرد مردم ایران در دفاع از وطن خود با کسی شوخی ندارند و تمامی اقشار جامعه در این دفاع مقدس نقش داشتند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردند. اهالی ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در روزهایی که رژیم بعثی […]

به گزارش اختصاصی سردبیر پرس؛ جنگ تحمیلی به همه دنیا ثابت کرد مردم ایران در دفاع از وطن خود با کسی شوخی ندارند و تمامی اقشار جامعه در این دفاع مقدس نقش داشتند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردند. اهالی ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در روزهایی که رژیم بعثی برای فروپاشی و تصرف خاک ایران به کشورمان با حمایت‌های غربی‌ها حمله کرد، مردم ایران از همه قشرها و با دیدگاه‌های مختلف برای دفاع از آب و خاکمان پا پیش گذاشتند. ورزشی‌ها نیز در این راه پابه‌پای دیگران قدم به عرصه گذاشتند و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل جانشان را نثار کشور کردند. حال اردوی راهیان نور نشانی از همین جانفشانیهاست برای نسل امروز.
دفاع مقدس گنجینه‌ای از معارف و معرفت است
حمید استیلی سرپرست سابق تیم ملی فوتبال کشور در گفتگو با سردبیر پرس با اشاره به اینکه اردو‌های راهیان نور یکی از اثرگذارترین سفر‌های معنوی در سطح کشور است، گفت: حضور در یادمان‌های دفاع مقدس باعث ایجاد نشاط در میان جوانان می‌شود، چرا که به چشم خود می‌بینند که با اقتدار شهدا ما توانستیم خاک کشورمان را از چنگال دشمن بعثی نجات دهیم و از این جهت به خودشان افتخار می‌کنند.
وی ادامه داد: معنویت مناطق عملیاتی دفاع مقدس بر هیچ کسی پوشیده نیست و زمانی که انسان پا در این سرزمین‌های مقدس می‌گذارد، به یاد شهدا و رشادت‌های آنان می‌افتد و به همین دلیل می‌توان گفت که سرزمین‌های نور، یادآور رشادت‌ها و از جان گذشتگی‌های شهدایی است که جان خودشان را دادند تا ما امروز امنیت داشته باشیم. 
استیلی خاطر نشان کرد: دفاع مقدس گنجینه‌ای از معارف و معرفت است که باید با استفاده از ابزار هنر آن را به نسل‌های امروزی منتقل کنیم و در این راه، هر چقدر بتوانیم محتوای دفاع مقدس را به زبان امروزی معرفی کنیم، موفق عمل کرده ایم. 
سرپرست سابق تیم ملی فوتبال کشور افزود: ورزشکاران و چهره‌های هنری رسالت سنگینی بر دوش دارند، چرا که آنان می‌توانند مسیر درست را به جوانان نشان دهند و به همین دلیل، حضور این عزیزان در مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌تواند برای نسل‌های امروز سرمشق باشد. 
استیلی در پایان اضافه کرد: روش‌های مدرن زیادی برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس وجود دارد؛ فضای مجازی یک نمونه بارز آن است و به همین دلیل روش‌هایی همچون زیارت مجازی راهیان نور یکی از روش‌های به روز است که باعث آشناسازی نسل جوان با دوران دفاع مقدس می‌شود که در دوران کرونا کارایی زیادی داشت، اما حضور جوانان در این سرزمین‌ها هم می‌تواند اثرگذاری ویژه‌ای داشته باشد. 
دفاع مقدس هرگز فراموش شدنی نیست
بهنام محمودی بازیکن اسبق تیم ملی والیبال کشور در گفتگو با سردبیر پرس با بیان اینکه دفاع مقدس هرگز فراموش شدنی نیست، گفت: اگر امروز ورزشکاران در محافل بین المللی می‌توانند به راحتی با حریف‌های خود رقابت کنند و خودش بدرخشند، به دلیل از خودگذشتگی و فداکاری شهدایی است که در دوران دفاع مقدس، این امنیت را به ما هدیه دادند و باعث شدند که امروز به عنوان یک کشور مقتدر و قوی در سطح منطقه شناخته شویم.
وی افزود: دشمنان انقلاب اسلامی می‌دانند که دفاع مقدس یکی از برگ‌های زرین و ماندگار تاریخ ایران اسلامی است و به همین دلیل تلاش می‌کنند با جنگ روانی و رسانه ای، ارزش‌های دفاع مقدس را زیر سوال ببرند و آن را برای نسل‌های امروزی بی اهمیت جلوه دهند، در حالی که این گونه نیست.
محمودی افزود: دفاع مقدس برگرفته از عشق است، عشقی که باعث شده با اینکه سالیان سال از پایان دفاع مقدس بگذرد، اما همچنان مردم نسبت به مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس وفادارند و اینک نام هر شهید در کوچه و خیابان‌های محله مان، یادآور این است که ما هر چه داریم از شهداست. 
بازیکن اسبق تیم ملی والیبال کشور در پایان خاطر نشان کرد: سینمای دفاع مقدس در زمینه انتقال مفاهیم دفاع مقدس می‌تواند به بهترین شکل ایفای نقش داشته باشد چرا که هنر باعث ماندگار شدن فرهنگ دفاع مقدس می‌شود و این فرهنگ را می‌توان از طریق هنر مثل سینما به نسل‌های امروزی منتقل کرد.
یادواره‌های شهدا باعث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کشور می‌شوند
وحید شمسایی سرمربی تیم ملی فوتسال در گفتگو با سردبیر پرس با بیان اینکه برگزاری یادواره‌های شهدا تا حد زیادی باعث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح کشور می‌شود، گفت: همه ساله شاهد برگزاری یادواره شهدا در نقاط مختلف کشورمان هستیم و این نشان می‌دهد که مردم کشورمان نسبت به مفاهیم و شهدا وفادارند و آن را ارزشمند می‌دانند و نسبت به گذشته خود بی تفاوت نیستند.
وی افزود: با گسترش فضای مجازی و اینترنت در سطح کشور، شاهد برخی هجمه‌ها بر علیه کشورمان هستیم که از طریق رسانه‌های دشمن صورت می‌گیرد و بخشی از هجمه ها، متوجه دفاع مقدس است و دشمن تلاش می‌کند که هشت سال دفاع مقدس که با رشادت شهدا به پیروزی کشورمان منجر شد را بی اهمیت جلوه دهد و شهدایی که قهرمانان وطن ما هستند را بی ارزش نشان دهد، در حالی که جوانان کشورمان باید بدانند که اگر امروز به راحتی می‌توانیم زندگی کنیم و خبری از جنگ در کشورمان نیست، به برکت خون شهداست. 
شمسایی تاکید کرد: هرگز نباید تصور کنیم که شهدا مرده اند بلکه در آیات قرآنی هم خداوند متعال بار‌ها اشاره کرده اند که شهدا زنده اند و نزد خدای خود روزی می‌گیرند و به همین دلیل، کشوری که به برکت این همه شهید زنده است، تا ابد با اقتدار مسیر پیشرفت و ترقی را طی خواهد کرد و دشمنان نخواهند توانست در مقابل این قدرت بزرگ ایستادگی کنند.