جزئیات برنامه‌های گرامیداشت دهمین «هفته هنر انقلاب اسلامی»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سردبیر پرس» به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی؛ همزمان با فرارسیدن بیستم فروردین‌ ماه، سالروز شهادت علمدار هنر انقلاب شهید سیدمرتضی آوینی جزئیات برنامه‌های گرامیداشت «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد. آئین‌های گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی دوشنبه۲۰ فروردین ماه با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سردبیر پرس» به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی؛ همزمان با فرارسیدن بیستم فروردین‌ ماه، سالروز شهادت علمدار هنر انقلاب شهید سیدمرتضی آوینی جزئیات برنامه‌های گرامیداشت «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد.
آئین‌های گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی دوشنبه۲۰ فروردین ماه با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان حوزه هنری انقلاب اسلامی در حرم امام راحل و تجدید بیعت با امام خمینی(ره) و غبارروبی از مزار شهید آوینی آغاز می‌شود.
همزمان در استان‌ها نیز مراسم‌ها و برنامه‌های متعددی برای بزرگداشت «روز هنر انقلاب» و گرامیداشت یاد سید شهیدان اهل قلم در نظر گرفته شده است که در انتها به معرفی «چهره سال هنر انقلاب» در استان‌ها ختم خواهدشد.
در نخستین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی که در تقویم رسمی کشور به نام «روز هنر انقلاب اسلامی» ثبت شده است، حوزه هنری انقلاب اسلامی بیستم فروردین ماه از ساعت ۱۶ در تالار صفارزاده میزبان آئین رونمایی از نمایشنامه «راه طی شده» خواهد بود. این نمایشنامه به قلم نصرالله قادری روایتگر زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است.
همچنین در همین روز تالار رودکی تهران میزبان آئین اختتامیه دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی «ماهور» خواهد بود که به همت مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

آئین افتتاح نمایشگاه عکس «بازگشت» (مجموعه عکس‌های گروهی از عکاسان اهل سوریه) نیز از دیگر برنامه‌هایی است که به همت خانه عکاسان ایران در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
همچنین یکصدوهشتادوسومین شب شعر طنز «در حلقه رندان» نیز به‌مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی یکشنبه ۲۶ فروردین ماه به میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. این شب شعر، قدیمی‌ترین محفل طنز ایران محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر پس از مدتی وقفه فعالیت خود را از سر گرفته است.
پایان‌بخش برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی نیز برگزاری آئین اختتامیه و معرفی «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» است که دوشنبه ۲۷ فروردین ماه در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. امسال همانند سال گذشته علاوه بر معرفی چهره سال هنر انقلاب، چهره ماندگار هنر انقلاب و فعالیت مردمی منتخب هنر انقلاب در سال ۱۴۰۲ نیز در این آئین معرفی و تقدیر خواهند شد.
مجموعه برنامه‌های بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی از سال ۱۳۹۴ به ابتکار حوزه هنری انقلاب اسلامی همزمان با ایام سالگرد شهادت شهید سیدمرتضی آوینی، در سراسر کشور برگزار شده و در انتهای این هفته نیز «چهره سال هنر انقلاب» معرفی می‌شود. تاکنون هنرمندانی همچون مرتضی سرهنگی، ابراهیم حاتمی‌کیا، عبدالحمید قدیریان، محمدمهدی سیار و مجید مجیدی موفق به کسب عنوان «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» شدند.
 
انتهای پیام/