تعیین سازوکار پرداخت بیمه کارگران ساختمانی

به گزارش «سردبیر پرس»؛ نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ فروردین ماه) کلیات و جزئیات طرح استفساریه ماده پنج قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را به شرح زیر تصویب کردند. موضوع استفساریه؛ آیا مراد از عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه احداث و یا افزایش تراکم ساختمان، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات […]

به گزارش «سردبیر پرس»؛ نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۹ فروردین ماه) کلیات و جزئیات طرح استفساریه ماده پنج قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را به شرح زیر تصویب کردند.
موضوع استفساریه؛ آیا مراد از عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه احداث و یا افزایش تراکم ساختمان، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی در ماده (پنج) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ٢٢/ ۶ /١۴۰۲عوارضی است که در اجرای بند «الف» تبصره (یک) ماده (دو) قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری مصوب
١/ ۴ / ١۴٠١ هرسال توسط وزیر کشور جزو عناوین عوارض صدور پروانه ساختمانی ابلاغ می‌گردد، می‌باشد؟
ب: آیا در مواردی که به موجب آرای کمیسیون‌های موضوع مواد (۹۹) و (۱۰۰) قانون شهرداری مصوب ١١ / ۴ / ١٣٣۴ (با اصلاحات و الحاقات بعدی) رأی به ابقای بنای مازاد بر پروانه یا بدون پروانه صادر می‌شود، مودی مکلف است به موجب قانون جاری در زمان پرداخت یا تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی اقدام نماید؟
پاسخ:
الف: بله؛ مراد از عوارض صدور پروانه ایجاد یا توسعه احداث و یا افزایش تراکم ساختمان، تخریب و نوسازی بنا و تعمیرات اساسی (علاوه بر عوارض پرداختی) در ماده (پنج) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ٢٢ / ۶ / ١۴٠٢ عوارضی است که در اجرای بند «الف» تبصره (یک) ماده (دو) قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مصوب ١ / ۴ / ١۴٠١ هر سال توسط وزیر کشور جزو عناوین عوارض صدور پروانه ساختمانی ابلاغ می‌گردد.
ب: بله؛ در مواردی که به موجب آرای کمیسیون‌های موضوع مواد (۹۹) و (۱۰۰) قانون شهرداری مصوب ١١ / ۴ / ١٣٣۴ (با اصلاحات و الحاقات بعدی) رأی به ابقای بنای مازاد بر پروانه یا بدون پروانه صادر می‌شود مودی مکلف است به موجب قانون جاری در زمان پرداخت یا تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی اقدام نماید.
در جریان بررسی این طرح، علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس توضیح داد: در استفساریه ماده پنج قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی تصمیم بر این شد که ۲۵ درصد از عوارض شهرداری به تأمین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی اختصاص پیدا کند که حمایت از کارگر است.
همچنین محمدباقر قالیباف درباره جزئیات این استفساریه، گفت: طبق قانون، درآمد‌های پایدار و هزینه‌های شهرداری و دهیاری‌های سال ۱۴۰۱، وزیر کشور هر سال دستورالعمل اجرایی را تهیه می‌کند که در ملاک عوارض مشخص می‌شود؛ بنابراین این برداشت صورت نگیرد که مجلس به وزارت کشور اختیار وضع قانون داده است.
وی ادامه داد: زمین‌هایی که وارد طرح می‌شوند شامل فضا‌های درون‌شهری، روستایی و ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های توسعه شهری و روستایی است، یعنی این‌ها پروانه ساختمان نیست بلکه تبدیل بخشی از زمین‌ها به کاربری‌های مسکونی است و عوارض شامل آن نمی‌شود که شهرداری دریافت کند. تنها زمانی این زمین‌ها شامل عوارض شهرداری می‌شود که قرار بر احداث بنا روی آن‌ها باشد که شامل ساخت و ساز می‌شود.
قالیباف گفت: با توجه به قانون درآمد‌های پایدار در سال ۱۴۰۱ قرار شد وزارت کشور در آذر هر سال دستورالعمل اجرایی آن را مشخص کند تا ملاک عوارض معلوم شود. در بند (ب) استفساریه آمده که جریمه تخلف شامل عوارض نمی‌شود، اما صدور پروانه به نرخ روز شامل عوارض خواهد شد.
 
انتهای پیام/
منبع: مهر