«غیرت‌زدایی» و توسعه فساد

احمدحسین شریفی در یادداشت ارسالی به «سردبیر پرس» درباره «بی‌عفتی» بانوان و «بی‌غیرتی» مردان در سطح جامعه نوشت: یکی از مهم‌ترین عوامل «بی‌عفتی» و بی‌حیایی زنان و دختران، «بی‌غیرتی» مردان و همسران آن‌ها است. به همین دلیل، شیاطین انس و جن همواره پیش از آنکه مستقیماً زنان را دعوت به بی‌حیایی و برهنگی و بی‌عفتی […]

احمدحسین شریفی در یادداشت ارسالی به «سردبیر پرس» درباره «بی‌عفتی» بانوان و «بی‌غیرتی» مردان در سطح جامعه نوشت: یکی از مهم‌ترین عوامل «بی‌عفتی» و بی‌حیایی زنان و دختران، «بی‌غیرتی» مردان و همسران آن‌ها است.
به همین دلیل، شیاطین انس و جن همواره پیش از آنکه مستقیماً زنان را دعوت به بی‌حیایی و برهنگی و بی‌عفتی کنند، غیرت و فضیلت دفاع از ناموس را از مردان می‌ستانند. وقتی غیرت یعنی «نیروی دفاع از ارزش‌ها» را از مردان گرفتند، به راحتی می‌توانند بی‌عفتی و بی‌حیایی در زنان را رواج دهند.
قرآن کریم هم در تشریح راهبرد فرعون برای استیلای بر جامعه و «توسعه فساد» ابتدا مسأله «غیرت‌زدایی» از مردان و پسران را مطرح می‌کند: «یُذَبِّحُ أَبْناءَهُم» و سپس «حیازدایی» از زنان را بیان می‌کند: «وَ یَسْتَحْیی‏ نِساءَهُمْ» (قصص، آیه۴)
به همین دلیل است که امیرمؤمنان(ع) نیز در دوران حکومت خود، وقتی از رفتار‌های هنجارشکنانه و خارج از چهارچوب برخی از زنان و دختران عراق و کوفه مطلع شد، به جای سرزنش مستقیم زنان، به مردان و همسران آنان نهیب زد و فرمود چرا غیرت نمی‌ورزید؟ چرا اجازه می‌دهید زنان و دختران‌تان چنین کنند؟، «یَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَکُمْ یُدَافِعْنَ الرِّجَالَ فِی الطَّرِیقِ أَ مَا تَسْتَحْیُونَ؛ اى اهل عراق، شنیده‏‎ام که زنان شما در راه‏‎ها با مردان برخورد می‎کنند (به یک دیگر شانه می‌زنند) آیا خجالت نمی‎کشید؟»
براساس نقلی دیگر آن حضرت فرمودند: «أَ مَا تَسْتَحْیُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَکُمْ یَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ یُزَاحِمْنَ الْعُلُوجَ؛ و فرمود: آیا شرم نمی‎کنید و به غیرت نمی‌‏آیید که زنان شما به بازار‌ها می‌‏روند و با مردهاى کفّار شانه به هم می‎‏زنند و مزاحمت ایجاد می‏‎کنند.»
خدا رحمت کند شهید مطهری را چه زیبا رابطه بی‌غیرتی مردان و بی‌عفتی زنان را تشریح کرده‌اند: «اگر زنى آلوده شد، مردْ دیگر نمی‎‏تواند ادعاى شرافت کند، … زن در جهات عفتى، ناموس مرد است … یعنى اگر زنى- العیاذ باللَّه- در مسائل عفت آلودگى داشته باشد دامن مرد آلوده می‎شود، … قرآن می‌‏گوید: «خبیثات مال خبیثین است». زن‌هاى ناپاک مال مردان ناپاک است و زنان پاک مال مردان پاک است، این ناظر به پاکى ناموسى است؛ یعنى مردِ ناپاک است که غیرت را از دست می‎‏دهد و زن ناپاک را می‎‏پذیرد و ناراحت نیست که زنش ناپاک باشد، ولى مرد پاک امکان ندارد که زن ناپاک را بپذیرد. این است که طبعاً یک نوع انتخاب صورت می‎گیرد. این بیانِ حکم شرعى نیست، بلکه قرآن یک قانون طبیعى را بیان می‌کند: طبعاً این طور است که پاک‌ها سراغ پاک‌ها می‌روند و ناپاک‌ها سراغ ناپاک‌ها.» (مجموعه آثار استاد شهید مطهرى، ج۲۶، آشنایی با قرآن (۴)، ص۴۳۲-۴۳۳)
انتهای پیام/