ماجرای شهادت شهید سورانی یان‌چشمه‌ای

به گزارش خبرنگار منطقه ۱۹ «سردبیر پرس»؛ زیارت و نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا و تداوم راه شهدا ضامن بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، شهدای گرانقدر از افتخارات ما و متعلق به همه مردم ایران هستند. در همین راستا به یمن زیارت اهل قبور در پنج شنبه آخرسال برای زیارت حماسه‌آفرینان وطن […]

به گزارش خبرنگار منطقه ۱۹ «سردبیر پرس»؛ زیارت و نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا و تداوم راه شهدا ضامن بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، شهدای گرانقدر از افتخارات ما و متعلق به همه مردم ایران هستند.
در همین راستا به یمن زیارت اهل قبور در پنج شنبه آخرسال برای زیارت حماسه‌آفرینان وطن بر سر مزار شهید سرافراز اسلام و قهرمان ملی ایران شهید دریاقلی سورانی رفتیم که اگر رشادت‌های این شهید بزرگوار نبود ارتش بعث عراق، خرمشهر را از سمت جنوب و آبادان دور می‌زد و نیمی از کشور تا هرمزگان به تصرف ارتش بعث در می‌آمد.
گفتنی است؛ دریاقلی سورانی یان‌چشمه‌ای (زاده ۲۳ اردیبهشت ۱۳۲۳، یان‌چشمه – درگذشته ۲۸ آبان ۱۳۵۹، تهران)، اوراق‌فروشی در حاشیه آبادان بود که در جریان حمله عراق به ایران متوجه نفوذ غافل‌گیرانه عراقی‌ها از رودخانه بهمنشیر می‌شود و مسافت ۹ کیلومتری را از گورستانِ اتومبیل‌های فرسوده در کوی ذوالفقاری تا نیرو‌های خودی را با دوچرخه می‌پیماید تا نیرو‌های خودی را از یورش عراقی‌ها آگاه بسازد. وی در کشاکش این ماجرا بر اثر ترکش خمپاره مجروح شد و در راه انتقال به تهران درگذشت. داستان دریاقلی سورانی در کتاب درسی فارسی ششم ابتدایی درس ۸ آمده‌است، اما داستانی خیلی کوتاه را در بر دارد. دریاقلی در گذر رودخانه بهمن شیر زندگی می‌کرد. 

خبرنگار: سیدمحمد موسوی