رشد اردوهای راهیان نور با حضور خانواده‌ها

گروه فرهنگ «سردبیر پرس»؛ همه جلوه‌هاى ایمان و شهادت در تاریخ جنگ تحمیلی توسط راویان و مبلغین باید در اردو‌های راهیان نوربازگو شود تا واقعیت‌های جنگ آن‌گونه که هست برای نسل جوان و نوجوان روایت شود، اگر نسل جوان و نوجوان واقعیت را مشاهده کنند به آن ایمان پیدا می‌کنند.  حماسه‌هاى غرورآفرین هشت سال دفاع […]

گروه فرهنگ «سردبیر پرس»؛ همه جلوه‌هاى ایمان و شهادت در تاریخ جنگ تحمیلی توسط راویان و مبلغین باید در اردو‌های راهیان نوربازگو شود تا واقعیت‌های جنگ آن‌گونه که هست برای نسل جوان و نوجوان روایت شود، اگر نسل جوان و نوجوان واقعیت را مشاهده کنند به آن ایمان پیدا می‌کنند. 
حماسه‌هاى غرورآفرین هشت سال دفاع مقدس در جبهه‌هاى نبرد حق علیه باطل را باید از نیروی مذهب و ایمان یا به طور کلی معنویت دانست؛ مقام شهدا در اسلام بسیار بالاست؛ شهدایی که میهمان خدا هستند، شهدایی که هنگام جنگ، اسلام و کشورمان را بیمه کردند،  گرامیداشت یاد شهیدان نه فقط عبادت بلکه نشان از تقویت روحیه حق‌طلبی و آزادگی است. امروزه دشمنان اسلام از فرهنگ شهادت و شهادت‌طلبى وحشت دارند و توان مقابله به مثل، نسبت به فرهنگ و مکتب شهادت را ندارند.   
امروز فرهنگ سرنوشت‌ساز «شهادت» است که ترس و لرزه بر اندام دشمنان مى‌اندازد، و آنان را از نفوذ در سرزمین‌های اسلامی ناامید می‌کند؛ چه پر برکت است فرهنگ ایثار و شهادت براى همه مسلمانان و چه ترسناک است براى دشمنان اسلام.   
آشناکردن بیش از پیش جوانان با تجربیات دفاع مقدس ضروری است؛ خوشبختانه برنامه راهیان نور در این زمینه مؤثر است. 
جنگ تحمیلی رژیم بعثى عراق علیه ایران اسلامی که از سال ۱۳۵۹، یعنی دو سال پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى، شروع شد و هشت سال نیز به طول انجامید. هشت سال دفاع مقدس نمونه کامل از جنگ نابرابر و ظالمانه‌ای به شمار می‌آید که با حمایت‌های استکبار جهانی و حامیان و همپیمانان او از غرب و شرق بر مردم مسلمان ایران تحمیل شد.   
از این‌رو باید در راستای برگزاری مستمر برنامه‌های فرهنگی اردو‌های راهیان نور اقدام کافی و وافی را نمود، زیرا شهید در جامعه ارزش والایی دارد  و مشوق جهاد و ایثار است که باعث می‌شود مردم پا به میدان مبارزه حق علیه باطل بگذارند.   
باید در اردو‌های راهیان نور، تمامی جلوه‌هاى ایمان و شهادت در تاریخ جنگ تحمیلی توسط راویان و مبلغین بازگو شود و واقعیت‌های جنگ آن‌گونه که هست روایت شود، زیرا اگر مخاطبان و زائران سرزمین نور واقعیت را مشاهده کنند به آن ایمان پیدا می‌کنند. 
احمدرضا صادقی مدیر راهیان نور سازمان اردویی بسیج کشور در گفتگو با خبرنگار سردبیر پرس، برگزاری اردوی راهیان نور را نشان عظمت شهدای نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران دانست و گفت: باید قدر اردوی راهیان نور را دانست و آن را نسل به نسل برای جوانان این مرز و بوم روایت کرد تا آنان بدانند مردم ایران ۴۵ سال است برپایه اصل انقلاب اسلامی یعنی پیروی از ولایت فقیه ایستاده‎اند.   
در ادامه گفتگوی سردبیر پرس با احمد رضا صادقی را می‌خوانید:   
 
سردبیر پرس: آقای صادقی مهمترین ویژگی اردوی راهیان نور چیست و چه آثار و برکاتی را به دنبال دارد؟   
ما امسال علاوه بر اعزام دانش‌آموزی و دانشجویی به‌عنوان اولویت اصلی‌مان در اعزام اقشار نیز توانستیم قدم‌های خوبی را برداریم که این اقدام قطعاً در سال‌های آینده اثر بیشتری خواهد داشت. 
توجه به محتوا و تولید آثار هنری و استفاده از ظرفیت هنر در راستای ترویج این مفاهیم ارزشمند، یک رویکرد دیگر در زمینه راهیان نور است. 
 
سردبیر پرس: در زمینه اردوی راهیان نور چقدر توانستیم رشد کنیم، رشدی که داشتیم آیا کافی است یا باید برنامه‌ریزی دیگری داشته باشیم؟   
توجه به اردوی راهیان نور غرب و شمال غرب که شاهد رشد اعزام به این مناطق بودیم و باتوجه به اینکه در ماه مبارک رمضان هستیم، در نتیجه ۱۱ روز از آن پیک عملیاتمان را ماه مبارک رمضان تحت تاثیر قرار می‌دهد. 
همه اقشار مختلف بسیج که دانشجویی و دانش‌آموزی جزوی از آن‌ها هستند، در راهیان نور حضور دارند.   
 
سردبیر پرس: آقای صادقی آیا ممکن است به آمار و زمان‌بندی اعزام دانشجویان و دانش‌آموزان اشاره کنید؟   
اکنون در موقعیت زمان‌بندی دانشجویی هستیم، پیش‌بینی و برآوردمان برای اردوی دانشجویی این بوده که بالای ۱۰۰ هزار نفر اعزام و دانش‌آموزی ۳۰۰ هزار نفر داشته باشیم و تمام تلاش ما این است که همه ظرفیت‌ها را پای کار بیاوریم.   
از ابتدای امسال تا کنون راهیان نور را از شمال غرب تا خوزستان و دریایی اجرا کردیم و وقفه‌ای بین آن‌ها نیافتاده است؛ اوج راهیان نور از ۲۲ بهمن تا ۲۲ اسفند بود؛ این اوج پیک راهیان نور بود و اردوگاه‌ها برای برپایی راهیان نور در ماه مبارک رمضان با امکانات ظرفیت‌های اقامتی و تغذیه برپا است.
 
سردبیر پرس: برنامه‌های ماه مبارک رمضان را نیز تشریح می‌کنید؟ 
اکنون با اقبال خوب زائران در ماه مبارک رمضان مواجه هستیم. چون ماه مبارک رمضان با ایام تعطیلات نوروز تلاقی پیدا کرده است یادمان‌ها را به طور ویژه فعال نگهداشتیم.  
برای کسانی نیز که در ایام ماه مبارک رمضان امکان سفر دارند وعده‌های پذیرایی سحر و افطار برقرار است.   
 
سردبیر پرس: برای ایام نوروز نیز تدارک و برنامه‌ریزی خاصی دارید؟   
باتوجه به اینکه در ایام نوروز هم اردوی راهیان نور فعال است، تمام تلاش این است که برنامه‌های ویژه‌ای داشته باشیم؛ تحول خوبی در اردوی راهیان نور امسال انجام شده است که به نظرم این خود یک نقطه قوت است و باید قدر آن را دانست.   
خوشبختانه تمامی اقشار جامعه متقاضی حضور در اردوی راهیان نور هستند؛ در راهیان نور روایتگری خوبی داریم. در یادمان‌های مختلف ویژه برنامه‌های خاصی در حوزه روایتگری تدارک دیدیم و همه یادمان‌های راهیان نور در زمینه روایتگری فعال هستند.   
در اردوگاه شهید مسعودیان اهواز و شهید حبیب اللهی اهواز و اردوگاه شهید باکری در خرمشهر، اجرای نمایش رزمی، فرهنگی و رزمی با موضوعات دفاع مقدس و مدافعان حرم و مسائل انقلاب اسلامی را داریم.
علاوه بر بازدید از یادمان‌ها و مناطق عملیاتی، زائران شب‌ها در اردوگاه‌ها در محل اقامت خود برنامه‌های فرهنگی مختلفی اجرا می‌کنند که از جمله این برنامه‌ها اجرای نمایش رزمی و کار ویژه دانشجوی یک شب زندگی به سبک رزمندگی در منطقه شتلی است.   
 
سردبیر پرس: نسل‌هایی که جنگ را ندیدند چطور می‌توان با سیره شهدا آشنا کرد؟    
نسلی که جنگ را ندیده به شدت نیازمند این است تا راه و منش شهدا را الگوی زندگی خود قرار دهد. 
طبق سال‌های گذشته هر ساله خادمان شهدا را در سراسر کشور فراخوان و در دو مرحله آنان را در سایت کوله‌بار نام‌نویسی می‌کنیم، شکر خدا امسال ۱۳۶ هزار خادم شهید، آمادگی خود را برای اعزام به مناطق عملیاتی اعلام کردند.   
برنامه اعزام آنان را هماهنگ کردیم و امسال به طور رسمی از آبان ماه، اعزام‌ها را آغاز کردیم؛ اول بهمن راهیان نور دانش‌آموزان دختر آغاز شد که تا ۲۲ بهمن ادامه داشت.   
فلسفه ما در شبکه خامان شهدا، تربیتی است؛ شاید بسیاری از افراد نسبت به این موضوع خالی از ذهن باشند و فکر کنند که خادمان شهید باید یکسری خدمات ارائه دهند در صورتی که این طور نیست و فقط جنبه تربیتی دارد.   
ما یک راهبردی داریم که می‌گوییم ۴۰ سال قبل یک جنگی رخ داد. بالاخره جنگ ظاهرش تلخ بود و یک روی دیگر سکه هم داشت و آن اینکه دفاع مقدس در واقع یک دانشگاه تربیتی بود؛ یا به قولی یک کارخانه آدم‌سازی بود که آدم می‌ساخت و در این دوره آدم‌های بزرگی مانند همتی‌ها، باکری‌ها و سلیمانی‌ها ساخته شدند.   
معتقدم راهیان نور، امتداد مکتب شهدا و بهترین الگو برای زندگی و بهترین فرصتی است که باعث آشنایی نسل جوان امروزی با سیره شهدا می‌شود و باید از چنین پتانسیل‌هایی برای معرفی زندگی شهدا برای نسل امروز بهره بگیریم. 
اردوی راهیان نور محلات، خانوادگی، بین‌المللی و دانشجویی هم در حال انجام است؛ از ابتدای امسال تا کنون راهیان نور را از شمال غرب تا خوزستان و دریایی اجرا کردیم و وقفه‌ای بین آن‌ها نیافتاده است؛ چون ماه مبارک رمضان با ایام تعطیلات نوروز تلاقی پیدا کرده است یادمان‌ها را به طور ویژه فعال نگهداشتیم.   
نباید در شناخت سیره و از جان گذشتگی شهدا به نسل جوان و نوجوان کوتاهی کرد، باید تلاش کرد تا آنان را در راه و مسیر شهدا قرار دهیم.   
باید بدانیم شهدا حق بزرگی بر گردن ما دارند، با مطالعه وصیت‌نامه آنان متوجه می‌شویم که اصلاً چرا جنگیدند و چرا به شهادت رسیدند؛ به نظرم کوتاهی در زمینه انتشار فرهنگ شهدا به جوانان و نوجوانان این مرز و بوم خیانت است.   
اردوی راهیان نور بهترین الگو برای نسل جوان و نوجوان است که می‌تواند آینده آنان را به بهترین نحو رقم بزند؛ برنامه‌های فرهنگی بسیاری داشتیم که برای زائران بسیار جالب بود. 
سرزمینی که رزمندگان و شهدا در آن قدم گذاشتند خلاصه عشق، شهادت، ایثارگری و معرفت و قطعه‌ای از بهشتی هستند که یادگاران دوران جنگ در گوشه گوشه آن آرمیده‌اند.   
سرزمین نور، سرزمین بصیرت‌ها و رشادت و مقاومت‌هایی است که با تمام زیبایی‌ها و خاک‌های سرخش بوی رشادت و عطر دلنواز شهادت را می‌دهد که هر فردی به آن‌ها سفر می‌کند حال و هوای دیگر پیدا می‌کند.
جوانان قلباً علاقمند هستند که به اردوی راهیان نور بروند و برای شرکت در این برنامه معنوی جذب خدایی هستند البته باید در این مسئله امکانات بیشتری در اختیارمان قرار بگیرد که باقی جوانان که دوستدار حضور در این سفر معنوی هستند شرایطشان مهیا شود. 
 
انتهای پیام//