تحکیم باورهای دینی و مذهبی زائران در اردوی راهیان نور

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ«سردبیر پرس»؛ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در مورد اهمیت و برکت این سنت سالانه در جمع خیل عظیمی از مردم یادمان شهدای فتح المبین نیز بیان کرده اند: «مردم کشور این سنت بسیار ستودنی راهیان نور را از چند سال پیش در پیش گرفتند که بیایند این مناطق را سالیانه زیارت […]

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ«سردبیر پرس»؛ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در مورد اهمیت و برکت این سنت سالانه در جمع خیل عظیمی از مردم یادمان شهدای فتح المبین نیز بیان کرده اند: «مردم کشور این سنت بسیار ستودنی راهیان نور را از چند سال پیش در پیش گرفتند که بیایند این مناطق را سالیانه زیارت کنند. اینجا زیارتگاه است. من از این حرکت راهیان نور که چند سال است بحمدالله روز به روز هم در کشور توسعه پیدا کرده بسیار خرسندم و این حرکت را حرکت بسیار بابرکتی می‌دانم. این آمدن‌ها، این اظهار ارادت‌ها، این یادبود گرفتن‌ها، کمک می‌کند به اینکه این یادها در ذهن‌ها زنده بماند. آنچه مهم است این است که ملت ایران این مقطع تاریخی حساس دفاع مقدس را هرگز فراموش نکند و سال‌های پر محنت، ولی پر افتخار دوران جنگ تحمیلی را هرگز از یاد نبرید». (بیانات در یادمان شهدای فتح‌المبین ۱۱ فروردین ۱۳۸۹). در اردوهای راهیان نور افزایش حس فداکاری و ایثارگری، افزایش احساس افتخار و سربلندی نسبت به میهن اسلامی و نیز افزایش عشق به شهدا و ایثارگران بیش از بقیه موارد توجه زائرین را به خود جلب می‎کند. اثرات فکری و نگرشی ناشی از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی راهیان نور باعث تاثیر فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی بر تحکیم باورهای دینی و مذهبی زائران شده است . نکته مهم این است که زائرین بیش از آنکه در پی افزایش آگاهی و شناخت (دانش) باشند، به دنبال اعتقادات و باورهای قلبی هستند بنابراین فرهنگ هر جامعه شامل ارزش هائی است که اعضاء آن جامعه دارند و هنجارهائی که از این ارزش‌ها پیروی می کند و کالاهای فرهنگی که تولید می‌شود، از فرهنگ یک جامعه تأثیر گرفته و بر فرهنگ یک جامعه دیگر می‌توانند تأثیرگذار باشد بنابراین هنر و رسانه‌های تبلیغی می‌توانند با برآورد و تحلیل از شرایط سیاسی و نظامی زمان جنگ و با استفاده از شیوه‌های مختلف موثر و متنوع تلاش کنند که بر ادراک ، روحیات و کنش مردم در انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و رفع شبهات تاثیرگذار باشند.
 
راهیان نور یکی از عملیات‌های بزرگ فرهنگی کشور است
علیرضا صادقی با اشاره به اینکه راهیان نور یکی از عملیات‌های بزرگ فرهنگی کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: در سال جاری، ۶ هزار زائر راهیان نور از استان یزد به مناطق عملیاتی دفاع مقدس اعزام شدند و حضور زائران راهیان نور در سرزمین نور همچنان ادامه دارد و از این میان، دانش‌آموزان و دانشجویان سهم عمده‌ای برای حضور در سرزمین شهدا داشتند. 
مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه الغدیر استان یزد افزود: ۵ هزار دانش آموز طی سال ۱۴۰۲ از سرزمین نور بازدید کردند و با فرهنگ و سیره شهدا آشناتر شدند. اردو‌های راهیان نور دانش‌آموزی جذابیت زیادی دارد و تلاش می‌شود که برای این عزیزان، روایتگرانی انتخاب شود که به زبان دیگری، وقایع جنگ را برای دانش‌آموزان روایتگری کنند که بیشتر قابل فهم و درک باشد. 
وی با بیان اینکه حضور دانش‌آموزان در برنامه رزمی و بصیرتی در اردوگاه‌های راهیان نور اهمیت زیادی دارد، گفت: هر چقدر بتوانیم به زبان هنر، وقایع دفاع مقدس را به نسل امروزی منتقل کنیم، ماندگاتر عمل کرده‌ایم و بحمدالله نمایش رزمی فرهنگی که در اردوگاه‌های راهیان نور برای دانش‌آموزان و اقشار مردم برگزار می‌شود، توانسته اثرگذاری زیادی در انتقال مفاهیم و پیام دفاع مقدس داشته باشد. 
صادقی تاکید کرد: امسال ۲ هزار دانشجوی یزدی نیز فرصت حضور در سرزمین نور را داشتند و از یادمان‌های دفاع مقدس همچون شلمچه، فکه، طلائیه، شهدای هویزه، اروندکنار و… بازدید کردند.
مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه الغدیر استان یزد خاطرنشان کرد: هر چقدر بتوانیم برنامه‌های فرهنگی بیشتری را برای اقشار مختلف مردم در سرزمین نور برگزار کنیم، به همان اندازه می‌توانیم در انتقال پیام دفاع مقدس به نسل امروزی و اقشار مختلف مردم موثر واقع شویم؛ در شرایطی که دشمن از هر روش و امکاناتی برای کم‌رنگ کردن ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی استفاده می‌کند، راهیان نور می‌تواند بیمه‌کننده فرهنگ ارزشی کشورمان در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن باشد. 
 
حضور اقشار مختلف در سفرهای راهیان نور
غلام‌عباس نکونام با بیان اینکه راهیان نور در طول سال جاری دارد و در این مدت، فرصت خوبی برای اقشار مختلف مردم برای حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس در جنوب، غرب و شمال غرب کشور و همچنین راهیان نور دریایی مهیا شده است، گفت: امسال بحمدالله سال خوبی در اردو‌های راهیان نور بود و ۱۳ هزار زائر کرمانی فرصت حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس را یافتند.
مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه ثارالله استان کرمان افزود: اقشار مختلف مردم همچون دانش‌آموزان، دانشجویان، جامعه پزشکی، جامعه کارگری، وکلا و حقوقدانان، معلمان و… در طول سال به سرزمین نور اعزام می‌شوند و در هر یادمان دفاع مقدس برای هر گروه، روایتگری‌هایی صورت می‌گیرد تا عملیات دفاع مقدس برایشان تشریح شود. 
نکونام تاکید کرد: در فصل پاییز و زمستان و نوروز، حضور در مناطق عملیاتی جنوب کشور و همچنین در فصل بهار و تابستان، حضور در مناطق عملیاتی غرب و شمال غرب کشور رونق می‌گیرد و این یکی از ویژگی‌های خوب راهیان نور است که در طول سال جریان دارد.
وی ادامه داد: استان‌های آذربایجان شرقی، خوزستان، کرمانشاه، ایلام، هرمزگان، بوشهر و آذربایجان غربی جزو هفت استان میزبان اردو‌های راهیان نور هستند و در طول سال میزبان کاروان‌های راهیان نور محسوب می‌شوند. 
مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه ثارالله استان کرمان در پایان خاطرنشان کرد: اردو‌های راهیان نور یکی از اردو‌های معنوی و اثرگذار فرهنگی است که توانسته در بین جوانان و نوجوانان جذابیت خوبی داشته باشد و به همین دلیل نباید از حق گذشت که این اردو‌ها باید بیش از پیش مورد حمایت مسئولان، نهاد‌ها و دستگاه‌های کشوری باشد. 
 
الگوبرداری از دفاع مقدس با سفرهای راهیان نور
عزت‌الله ابراهیمی با اشاره به اثرگذاری اردو‌های راهیان نور در میان نسل جوان امروزی گفت: اردو‌های راهیان نور باعث شده که نسل جوان امروزی که آینده کشورمان محسوب می‌شوند، بیشتر با مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس آشنا شوند و بدانند که امنیت فعلی کشورمان، با حاصل خون شهدا میسر شده است و باید قدردان این امنیت و این خاک کشور بود. 
مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه شهدای آذربایجان غربی افزود: برخی از نسل‌های امروزی که زائران راهیان نور هم بودند، با الگوبرداری از دفاع مقدس و سفر‌های راهیان نور، دلشان را به دریا زدند و به عنوان مدافع حرم در مقابل گروهک‌های ترویستی مقابله کردند و جانشان را فدا کردند و امروز به عنوان شهدای مدافع حرم، چشم و چراغ ملت ایران اسلامی هستند. 
وی با اشاره به اعزام کاروان‌های راهیان نور از استان آذربایجان غربی به سرزمین نور گفت: امسال ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران راهیان نور استان آذربایجان غربی در سفر‌های راهیان نور شرکت کردند و از نزدیک با مقوله و سیره شهدا آشنا شدند.
ابراهیمی افزود: حضور در مناطق عملیاتی دفاع مقدس، حس و حال خوبی را برای زائران راهیان نور به همراه دارد، به همین تعداد زیادی از زائران بعد از حضور کاروانی در این مناطق، اذعان داشته‌اند که به صورت خانوادگی هم در این سفر‌ها با خودرو‌های شخصی حضور خواهند داشت. 
مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری سپاه شهدای آذربایجان غربی ادامه داد: بازدید از یادمان‌های فتح‌المبین، اروندکنار، علقمه، نهرخین، شلمچه، طلاییه، هویزه و بازدید از برنامه رزمی نمایشی دفاع مقدس جزو برنامه‌های سفر کاروان راهیان نور استان اذربایجان غربی است. 
وی در پایان گفت: اردو‌های راهیان نور جزو اردو‌هایی معنوی و بصیرتی محسوب می‌شود که برای نسل امروز، دوران دفاع مقدس را سرمشق می‌کند.
انتهای پیام/خ